Witajcie !
„Bezpieczne wakacje” to tematyka obowiązkowa w czerwcu. Rozmowy, przypominania zasad i pogadanek na temat bezpieczeństwa nigdy nie jest za dużo. A to nasze propozycje zabaw i aktywności dla Was.

„Kto na wycieczkę chce wyruszyć” Halina Szayerowa – zastanówcie się i porozmawiajcie na temat treści wiersza:
„Kto na wycieczkę chce wyruszyć,
co mu potrzebna?
DOBRE USZY
A jeśli przy tym
jeszcze umyte…
to z takich uszu
wielki pożytek!
Bo tylko czystym uchem usłyszysz
w lesie-
odgłosy leśnej ciszy.
Kto lubi w lesie
ze ścieżek zboczyć,
co mu potrzebna?
DOBRE OCZY
A jeśli przy tym
szeroko rozewrze,
dojrzy w gęstwinie
i kosza,
i dzierzbę,
a w cieniach zielonych
wilga się złoci
temu, kto ma bystre,
kto ma dobre oczy!
A temu, kto unika
traktów i szos,
co jest potrzebne?
DOBRY NOS
A jeśli nie ma
kataru przy tym,
nos jest organem
znakomitym!
Nosem
każdy zapach odkrywasz,
który do Ciebie
wiatr skądś przywiał.
Bez nosa byś pojęcia nie miał,
jak pachnie trawa,
kwiat, chleb…
cała Ziemia!”

„Co jest ważne? zabawa klasyfikacyjna. Na kocu wysypujemy rożne przedmioty. Zadaniem dzieci jest wybranie tych, które powinniśmy wziąć ze sobą na wakacje nad jezioro, nad morze czy pod namiot (przykłady przedmiotów: klocki, książka, koło ratunkowe, krem z filtrem, krem na komary, pałeczki sushi, skarpetki, kwiat itp). Ważne, aby dzieci podały argumenty dlaczego dany przedmiot jest ważny.

„Ważne numery alarmowe”zabawa przy ilustracji. Link do obrazków oraz innych zabaw związanych z ruchem drogowym.
http://pastelowekredki.pl/blog/2019/09/05/ruch-drogowy-kolorowe-plansze-obrazki-do-wydruku/
Powtórzcie numery alarmowe do policji, straży pożarnej, pogotowia.
„Znam swój adres” – zabawa słowna z wykorzystaniem zabawkowego telefonu. Zadaniem dziecka jest podanie swojego adresu zamieszkania.

„Flaga ratownika”zabawa ruchowa
Rodzic ma w ręku 2 flagi (czerwoną i białą). Dzieci poruszają się w rytm dowolnej muzyki np. z szumem fal oraz gdy rodzic pokazuje flagę białą. Gdy flaga się zmieni na czerwoną, zadaniem dzieci jest jak najszybsze zatrzymanie się.

„Wyłów rybkę” zabawa zręcznościowa z rozwiązywaniem zagadek słownych
Zadaniem dzieci jest wyłowienie z pudełka pełnego piasku muszelek, zabawkowych rybek lub karteczek ze spinaczem. Do każdego przedmiotu przyczepione są „letnie zagadki”

„Letnie zagadki” – zabawa słowna
Kto mi powie, jaki to czas
Gdy przedszkole idzie w las
Mama z Tatą w piłkę grają
I wszyscy się opalają.
W tym magicznym czasie
Grzyby rosną w lesie
Woda ciepła w morzu
W górach też nie gorzej
Lubię taki czas
Mogę długo spać, kto mi powie
Jak ten czas się zowie? (WAKACJE) 


W kubeczku czy na patyku
wszyscy je lubimy.
Miło latem na języku,
poczuć małą porcję zimy.(Lody)


Nad rzeką lub nad morzem,
przez letnie miesiące,
chroni naszą głowę,
przed gorącym słońcem. (czapka)

Może być niebieskie, szare lub zielone.
Bywa spokojne lub bardzo wzburzone.
Kiedy jego brzegiem ludzie spacerują,
jego małe fale stopy ich całują. (morze)


„Znajdź różnicę” – zabawa na spostrzegawczość. Poniżej 2 obrazki. Zadaniem dziecka jest znalezienie 6 różnic (torebka, aparat, bransoletka, samolot, kamień)
Do pobrania w formacie pdf: 
http://pastelowekredki.pl/wp-content/uploads/2020/06/ZNAJD%C5%B9-R%C3%93%C5%BBNIC%C4%98.pdf

„Jestem bezpieczny” mini quiz
TAK lub NIE (podniesienie kartonika z zielonym lub czerwonym światłem), na zadane pytania:

• Czy należy posmarować skórę kremem z filtrem, przed wyjściem na słońce?
• Czy w lesie można palić ognisko?
• Czy biała flaga oznacza, że można się kąpać?
• Czy na plaży można zakopać śmieci?Czy w górach można spacerować w klapkach?
• Czy w każdym miejscu można skakać na główkę do wody?
• Czy w górach należy zawsze iść wyznaczonym szlakiem?
• Czy podczas jazdy na rowerze należy mieć kask?Czy w czasie burzy można stać pod drzewem?
• Czy jeśli się zgubimy, możemy prosić o pomoc nieznajomego pana?
• Czy dzieci powinny mieć rękawki i koła ratunkowe?
„Bezpieczne wakacje” – osłuchanie i zabawy muzyczno-ruchowe do piosenki
Zapraszamy do wykonania improwizacji ruchowych do melodii, a refren można wyklaskać, wystukać za pomocą różnych przedmiotów (patyczki, łyżki…)
https://www.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM

Zaczął się okres wakacyjnych wyjazdów. Dla dzieci długie podróże samochodem bywają męczące, pojawia się nuda, nerwowa atmosfera itp…a przecież dojazd do wakacyjnego miejsca odpoczynku, to właściwie pierwszy dzień naszych wakacji…warto, żeby był w miarę przyjemny…inaczej zaczniemy urlop odpoczynkiem po długim dniu męczącej podroży i stresem, że za kilka/kilkanaście dni czeka nas podróż powrotna

Pominę sprawdzone ale oczywiste rady o robieniu częstych przystanków, wybieraniu tras w taki sposób, żeby przejeżdżać koło atrakcyjnych miejsc i w nich się zatrzymywać…skupię się na jednej prostej zabawie (do modyfikacji na różne sposoby), która sprawdzi się w przypadku dzieci w wieku 6-10 lat. Do zabawy właściwie nic nam nie jest potrzebne…poza uczestnikiem/uczestnikami i odrobiną chęci…ale na dłuższą podróż warto zaopatrzyć się w ,,kartę pracy”, wtedy dziecko zaoferowane wyszukaniem wszystkich przedmiotów, nie zauważy, że podróż trwa i trwa i trwa😉. Pod poniższym linkiem możecie pobrać potrzebne do zabaw materiały, z nimi będzie łatwiej odpędzić nudę🙂
Szukam, szukam…mam

Szukam, szukam, mam… To jedna z zabaw, która zawsze się u nas sprawdza. Na czym polega? Na obserwowaniu tego, co znajduje się za szybą auta i wyszukiwaniu przedmiotów spełniających przyjęte w zabawie kryteria. Czego możemy szukać?…właściwie wszystkiego…samochodów konkretnej marki lub ze wskazaną cyfrą w rejestracji, ludzi ubranych określony sposób np: w czerwonych spodniach, budynków z elewacją w określonym kolorze itp. Poniżej 2 propozycje.
Czerwone, duże, okrągłe… Przygotowana plansza zawiera 3 cechy: kolor, kształt i wielkość. Dzieci zaznaczają, przy pomocy umownego znaku, na planszy (w miejscu przecięcia cech) fakt odszukania przedmiotu, który spełnia wskazane założenia np: duży, czerwony, o kształcie zbliżonym do koła…co to może być? Np: zachodzące słońce…duże, zielone, trójkątne…np: drzewo…pomysłów dzieci będą miały dużo, to niezwykle wnikliwi obserwatorzy otoczenia🙂.

Szukam sylaby… Tu zabawę możemy przeprowadzić na różne sposoby. Na karcie mamy 5 kół, każdemu z nich przypisana jest jedna sylaba. Zadaniem dzieci jest zauważenie przedmiotów/zjawisk w otoczeniu, które zaczynają/kończą się na wskazaną sylabę. Przed zabawą umawiamy się na liczbę poszukiwanych przedmiotów na daną sylabę.

poniżej wakacyjne karty pracy

Wesoło i śpiewająco zapraszamy do bezpiecznego spędzania wolnego, wakacyjnego czasu

życzą pani Grażynka i pani Olga