O przyjaźni i bezpieczeństwie pisała w tym tygodniu Nasza pani psycholog – pani Alicja, gdyż czas wakacji to czas nowych przyjaźni – nowi koledzy, nowe koleżanki – nowe przygody.

Dlatego na początek zapraszam do wysłuchania i wspólnego śpiewania – z przyjacielem 🙂

Gdy już wesoło pośpiewałeś/aś dzisiaj kilka propozycji zabaw z małymi elementami kodowania, takich, które można wykonać z dzieckiem w domu, bez drukowania i bez używania komputera. Potrzebne nam będą przedmioty, które raczej znajdą się w każdym domu i nie tylko, więc śmiało możecie je wykonać w każdym miejscu.

Co nam będzie potrzebne? Krzesła, kilka ulubionych maskotek, klocki, kartki, kredki i nożyczki…oraz chęć do zabawy. Zacznijmy od łatwiejszych aktywności… Połóż we właściwym miejscu… Przygotuj krzesło i kilka zabawek (pluszak, klocki, piłka…). Ustaw krzesło i poproś, żeby położyło dziecko zabawki zgodnie z podaną przez ciebie instrukcją np.:  Połóż misia na krześle, Połóż niebieski klocek pod krzesłem itd. Możecie zabawę wzbogacić o wspólne ułożenie jakiejś niezwykłej opowieści związanej z przedmiotami, które biorą udział w tej zabawie

Budujemy, budujemy… Do tej aktywności potrzebne nam będą klocki. Najlepiej sprawdzają się typu lego, ale jeśli macie inne, to też będzie ok.  Do pierwszej aktywności z klockami potrzebujecie dwóch identycznych zestawów klocków, składających się z kilku klocków każdy. Jedna osoba tworzy budowlę, druga nie podgląda. Następnie osoba, która zbudowała coś z klocków, tłumaczy jak ma to zbudować druga osoba. Instrukcja musi być bardzo precyzyjna, żeby udało zbudować się identyczną konstrukcję

Z krzesła na krzesło W tej aktywności dziecko „zaprogramuje” rodzica, albo rodzic „zaprogramuje” dziecko. Potrzebne będą krzesła (4-6), które ustawiamy tak jak na poniższym zdjęciu. Osoba, która zostanie zaprogramowana siada na jednym z krzeseł, a następnie wykonuje wszystkie podane przez drugą osobę komendy. Potem można zamienić się rolami.

Kolorowe kwadraty…kolorowe klocki Do tej zabawy potrzebujecie 16 karteczek (4 kolory po 4 kartki z każdego koloru) lub tyle samo klocków. Karteczki dają masę możliwości. Na poniższym zdjęciu opisałam dwie z nich, ale to tylko początek. Zauważcie, że regularnie ułożone kartki, tworzą coś na kształt maty do kodowania…a to nam otwiera wiele nowych możliwości…

Tworzymy wspólny kod ….. tym razem przygotujcie kartki, nożyczki, kredki. Wytnijcie koła lub kwadraty i zaprojektujcie na nich dowolne symbole graficzne. Ustalcie co będą oznaczały,  następnie stwórzcie kod pamiętając o tym, żeby zacząć go zielonym kołem, a skończyć czerwonym. Mam nadzieję, że opisane zabawy spodobają się wam i waszym dzieciom🙂

Znasz już piosenkę o przyjacielu, pobawiłeś się z misiem/ lalą – przyjacielem – to teraz zapraszam na zabawę z papierem

Poproś o wydrukowanie poniższych obrazków – i zobacz będziesz miał nowego przyjaciela – a nawet kilku jak tylko masz ochotę. Pokoloruj według własnego pomysłu, i później sam lub z pomocą osoby dorosłej starannie wytnij kołeczka i w te miejsce włóż paluszki. Twoi nowi przyjaciele będą mogli się poruszać, a nawet skakać – pomożesz im ….?

Miłej i udanej zabawy, a wokół prawdziwych przyjaciół

życzymy Wam wszystkim

Wasze panie: Ilonka, Irka, Olga, Grażynka, Asia W., Basia, Klaudia, Ula, Asia. A. Sabinka, Anitka, Marylka, Dominika oraz panie: Alicja, Patrycja i Bernadka, które przez cały tydzień szukały i przygotowały dla Was nowe, ciekawe obrazki, filmiki, piosenki….

Do zobaczenia 🙂 paaa