Witajcie kochane dzieci.

Dziś zapraszamy Was w letnią podróż.

Zbliża się lato, a więc nadchodzi czas wakacji. A wakacyjny czas to czas przygody i dobrej zabawy, niezapomnianych chwil i wrażeń, wyjazdów i podróży. Będziecie go też spędzać w domu,więc trzeba go spędzić wesoło, a przede wszystkim bezpiecznie. Jednym z takich sposobów jest przejażdżka na rowerze. Za chwilę Wasi znani bohaterowie Tishi, Tashi i Ubaki przypomną Wam zasady bezpiecznego korzystania z roweru. Na podstawie krótkiego filmiku zobaczycie jaką wspaniałą przygodą może ona być. Po obejrzeniu – odpowiedzcie na pytania zamieszczone poniżej.

https://www.youtube.com/watch?v=gSzVtcWBd_whttps://www.youtube.com/watch?v=gSzVtcWBd_w

–  Pokaż części roweru (tego z filmu), które wymienię: koło, kierownica, rama, siodło, pedały
–  Które z nich występują w liczbie jeden (kierownica, rama, siodło) a które w liczbie dwa (koła, pedały)

–  Co to jest rower i do czego on służy?
–  Gdzie można bezpiecznie jeździć na rowerze?
–  Jak powinien wyglądać bezpieczny strój rowerzysty?

Odgadnij zagadkę:

 Ma dwa kółka i siodełko,
 jeździsz na nim niezbyt prędko.

Jazda na rowerze to dla Was sposób na nudę,  podnoszenie sprawności fizycznej i propagowanie aktywnego  i zdrowego stylu życia. Poniżej przesyłam Wam filmik z piosenką, który zachęci Was do jeszcze innej aktywności fizycznej, a mianowicie dwie wesołe, wakacyjne małpki  zaproszą Was do wspaniałej zabawy. Róbcie to co one, a  poczujecie smak wakacji nad morzem.

https://www.youtube.com/watch?v=OmAZquWgp9A

Kiedy powrócimy już do domu, to zapragniemy znowu pojeździć na rowerku. A teraz zaproponuję Wam jeszcze wykonać z pomocą osoby dorosłej wiatraczek na na swój rower.
Wykonajcie go po obejrzeniu filmiku.
Myślę, że wiatraczek będzie Was cieszył przez całe wakacje.

Zapraszam na kolejna część podróży – zabawy 🙂

Spróbujcie zapamiętać chociaż jedną zwrotkę niżej zamieszczonego wiersza i powtórzyć ją samodzielnie lub z pomocą rodzica. Można też przy melodii piosenki poruszać się dowolnie, albo zaśpiewać. W czasie podróży – niezależnie czy pociągiem, czy też samochodem, rowerem (jak wyżej już zobaczyliście) – dzieci z ciekawością obserwują świat. Niektóre wypatrują zwierząt, inne podziwiają widoki, jeszcze inne liczą mijane ciężarówki.  Posłuchaj, co widziały po drodze dzieci w piosence?

Zadania dla małych bystrzaków na ćwiczenie pamięci i spostrzegawczości.

Skoro tak świetnie poradziliście sobie z wykonaniem zadań, zapraszamy Was kolejną pieszą lub rowerową wycieczkę w plener. Będąc na łonie natury pozbierajcie różne rodzaje liści i dziwy przyrody, które będą nam potrzebne. Prosimy o wykonanie dużej karty pracy poprzez „liściową zabawę”.

Po przyjściu do domu rozłóżcie wszystkie znalezione liście. Porównajcie je, ułóżcie od największego do najmniejszego, potem wybranych kilka liści odrysujcie pisakiem. Spróbujcie dopasować je na swoje miejsca po kształtach.

Do „liściowej zabawy” możecie też dołożyć resztę skarbów tworząc mandalę według swojego pomysłu. Mandala ułożona na wielkim kawałku brystolu to twórcza, letnia zabawa w tworzenie niezwykłego obrazu. Oto przykład:

Wieczorem zabawcie się z rodzicami lub rodzeństwem w teatr. To doskonała zabawa pobudzająca wyobraźnię i kreatywność dziecka, a jednocześnie dająca dużo radości i satysfakcji. Wyszukajcie różnorodne przedmioty i podświetlając je od tyłu za kurtyną prześcieradła pokazujcie pozostałym uczestnikom zabawy. Kto odgadnie najszybciej co kryje się za tajemniczym cieniem przedstawia kolejną zagadkę.

Miłego dnia. Powodzenia!

Propozycje zabaw przygotowała dla Was Pani Grażynka, Irka, Ilona.